Skip to content

209 Springfield AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Dec 8, 2006

Property Information

Block2715
Lot34.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,386
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,900
16%
Improvement Value:$220,000
84%
Total Assessment$261,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,784+0.2%
2024$8,768-0.4%
2023$8,805+1.8%
2022$8,645+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$317,500

To:

Sq Ft2,386DeedBook 12506, Page 23778

Property Sale

Sale
$3,240,000
DeedBook 12063, Page 67695