Skip to content

307 Springfield AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2014

Property Information

Block2715
Lot41.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,568
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
27%
Improvement Value:$120,900
73%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,558+1.5%
2024$5,477-0.4%
2023$5,500+1.8%
2022$5,400+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 6924, Page 72172

Property Built

Built

Year Built: 2000