Skip to content

314 Springfield AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2020

Property Information

Block2718
Lot1.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,568
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
25%
Improvement Value:$137,200
75%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+0.2%
2024$6,093-0.4%
2023$6,119+9.9%
2022$5,569+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$117,800

To:

DeedBook 6818, Page 32838

Property Built

Built

Year Built: 2000