Skip to content

6049 Wilmington AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2015

Property Information

Block2718
Lot4.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,406
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
17%
Improvement Value:$205,700
83%
Total Assessment$247,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,298+0.2%
2024$8,283-0.4%
2023$8,318+1.8%
2022$8,167-1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$279,990
DeedBook 12636, Page 57315

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$3,240,000
DeedBook 12063, Page 67695