Skip to content

98 Paterson AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block2723
Lot19.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,508
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,400
24%
Improvement Value:$135,800
76%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,977+0.2%
2024$5,966-0.4%
2023$5,991+1.8%
2022$5,882+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 15597, Page 22952

Property Built

Built

Year Built: 2007