Skip to content

103 Sycamore AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 21, 2007

Property Information

Block2724
Lot21.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,596
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,400
24%
Improvement Value:$130,900
76%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,812+0.2%
2024$5,802-0.4%
2023$5,826+1.8%
2022$5,721+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 12683, Page 79456

Property Sale

Sale
$125,900
DeedBook 6493, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1999