Skip to content

210 Martin L.King Ave.Egg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Oct 22, 2009

Property Information

Block2724
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SFR
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,144
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
32%
Improvement Value:$95,200
68%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,696+0.2%
2024$4,687-0.4%
2023$4,707+1.8%
2022$4,621+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,144DeedBook 13071, Page 77228

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 7436, Page 34850

Property Sale

Sale
$101,900
DeedBook 6264, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 5462, Page 127