Skip to content

420 Sycamore AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block2729
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,376
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
31%
Improvement Value:$101,500
69%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,947+0.2%
2024$4,938-0.4%
2023$4,959+1.8%
2022$4,869+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$91,576

To:

DeedBook 6946, Page 82034

Property Sale

Sale
$89,000

To:

DeedBook 5608, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1974