Skip to content

101 Birch AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1914

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block2731
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10A

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,006
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
25%
Improvement Value:$146,500
75%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,550+0.2%
2024$6,539+6.6%
2023$6,132+1.8%
2022$6,021+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$299,000

To:

DeedBook 15158, Page 1707

Property Sale

Sale
$211,850

From:

To:

Sq Ft2,006DeedBook 14596, Page 21354Recorded4/26/2019

Property Sale

Sale
$238,500

To:

DeedBook 13197, Page 56265

Property Built

Built

Year Built: 1914