Skip to content

522 Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Date
Mar 27, 2018

Property Information

Block2733
Lot1.12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,448
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
18%
Improvement Value:$210,900
82%
Total Assessment$257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,643+0.2%
2024$8,628-0.4%
2023$8,664+16.2%
2022$7,457+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 12812, Page 27746

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 7273, Page 70316

Property Sale

Sale
$172,900
DeedBook 6986, Page 99098

Property Built

Built

Year Built: 2000