Skip to content

14 Lenwood CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2007

Property Information

Block2733
Lot2.10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,052
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
21%
Improvement Value:$188,100
79%
Total Assessment$238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,999+0.2%
2024$7,985-0.4%
2023$8,018+1.8%
2022$7,873+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$257,900
DeedBook 7573, Page 12131

Property Built

Built

Year Built: 2002