Skip to content

2 Lenwood CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001
Other Exempt

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block2733
Lot2.16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,698
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
24%
Improvement Value:$165,300
76%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$6,796+0.4%
2019$6,772+4.1%
2018$6,504+1.5%
2017$6,409+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

Sq Ft1,698DeedBook 14542, Page 993Recorded1/9/2019

Property Sale

Sale
$184,400
DeedBook 7158, Page 19979

Property Built

Built

Year Built: 2001