Skip to content

102 Briarcliff DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2012

Last Sale Date
Apr 2, 2016

Property Information

Block2802
Lot1.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,770
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
13%
Improvement Value:$284,300
87%
Total Assessment$325,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,927+0.2%
2024$10,908+2.3%
2023$10,658+1.8%
2022$10,464+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$284,990
DeedBook 13531, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 2012