Skip to content

132 Briarcliff DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block2802
Lot1.18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,770
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
15%
Improvement Value:$223,800
85%
Total Assessment$264,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,858+0.2%
2024$8,842-0.4%
2023$8,879+1.8%
2022$8,718+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$249,056

To:

DeedBook 13504, Page 65461

Property Built

Built

Year Built: 2012