Skip to content

6054 Reega AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block2808
Lot1.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,232
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
31%
Improvement Value:$111,100
69%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,370+0.2%
2024$5,360+8.3%
2023$4,949+1.8%
2022$4,859-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,232DeedBook 15421, Page 17768Recorded4/12/2023

Property Sale

Sale
$235,000

To:

DeedBook 15421, Page 17768

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 13007, Page 43044

Property Sale

Sale
$189,000

To:

DeedBook 11941, Page 13361

Property Sale

Sale
$945,000

To:

DeedBook 6308, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1998