Skip to content

7 Carlton CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2011

Last Sale Price
$229,135
Last Sale Date
Oct 7, 2011

Property Information

Block2812
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,062
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,300
17%
Improvement Value:$196,500
83%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,942+0.2%
2024$7,928-0.4%
2023$7,961+1.8%
2022$7,817+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$229,135

To:

Sq Ft2,062DeedBook 13343, Page 57908

Property Built

Built

Year Built: 2011