Skip to content

200 Westgate RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$450,601
Last Sale Date
Sep 8, 2008

Property Information

Block2813
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,082
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,700
14%
Improvement Value:$253,500
86%
Total Assessment$295,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,901+0.2%
2024$9,883-0.4%
2023$9,925+1.8%
2022$9,745+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,601

To:

Sq Ft3,082DeedBook 12903, Page 76659

Property Built

Built

Year Built: 2008