Skip to content

23 Atlas Lane RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block2902
Lot25.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11E

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,384
Acreage1.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
22%
Improvement Value:$200,900
78%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,670+0.2%
2024$8,655-0.4%
2023$8,691+1.8%
2022$8,533+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,384DeedBook 13767, Page 34626

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12482, Page 13401

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12006, Page 43011