Skip to content

305 Blossom CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$446,000
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block2902
Lot42.03
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,926
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,300
11%
Improvement Value:$326,100
89%
Total Assessment$368,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,356+0.2%
2024$12,334+19.4%
2023$10,328+1.8%
2022$10,141+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$446,000

To:

DeedBook 15090, Page 55547

Property Sale

Sale
$265,000

To:

DeedBook 13591, Page 29156

Property Sale

Sale
$271,340

To:

DeedBook 7433, Page 32943

Property Sale

Sale
$176,100

To:

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$1,885,000

To:

DeedBook 6951, Page 84228