Skip to content

303 Carver AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1930

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block2918
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage824
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
30%
Improvement Value:$96,600
70%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,625+0.2%
2024$4,617-0.4%
2023$4,636+41.0%
2022$3,288+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft950DeedBook 14653, Page 41920

Property Built

Built

Year Built: 1930