Skip to content

224 Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1971

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 22, 2018

Property Information

Block2933
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,453
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
31%
Improvement Value:$100,300
69%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,897+0.2%
2024$4,888-0.4%
2023$4,909+1.8%
2022$4,819+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,453DeedBook 14417, Page 21959

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,453DeedBook 14346, Page 65605Recorded12/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1971