Skip to content

157 Alder AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1978

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block3102
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11D

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,255
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
21%
Improvement Value:$114,700
79%
Total Assessment$144,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,857+0.2%
2024$4,848-0.4%
2023$4,868+1.8%
2022$4,780+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978