Skip to content

123a Alder AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Sep 21, 2018

Property Information

Block3103
Lot35.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,298
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
22%
Improvement Value:$168,400
78%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,248+0.2%
2024$7,235-0.4%
2023$7,265+1.8%
2022$7,133+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$259,900

To:

Sq Ft2,298DeedBook 14497, Page 50486

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 6920, Page 70652

Property Built

Built

Year Built: 2001