Skip to content

127 Alder AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block3103
Lot36.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage2.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,200
33%
Improvement Value:$122,600
67%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,131+0.2%
2024$6,120-0.4%
2023$6,146+1.8%
2022$6,034+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft1,768DeedBook 6585, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1999