Skip to content

148 Alder AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block3104
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
37%
Improvement Value:$77,500
63%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,109+0.2%
2024$4,101-0.4%
2023$4,118+1.8%
2022$4,044+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

To:

DeedBook 13057, Page 69816

Property Built

Built

Year Built: 1987