Skip to content

307 Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
May 28, 2004

Property Information

Block3104
Lot29.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
19%
Improvement Value:$191,800
81%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,976+0.2%
2024$7,962-0.4%
2023$7,995+1.8%
2022$7,850+2.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$89,900

To:

Sq Ft1,824DeedBook 7754, Page 56308

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 7123, Page 3040