Skip to content

313 Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2014

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block3104
Lot29.07
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
19%
Improvement Value:$201,200
81%
Total Assessment$247,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,305+0.2%
2024$8,290-0.4%
2023$8,324+1.8%
2022$8,173+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 13764, Page 32915

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 13594, Page 30254