Skip to content

315a Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2016

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block3104
Lot30.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
18%
Improvement Value:$214,200
82%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,741+0.2%
2024$8,725-0.4%
2023$8,761+18.1%
2022$7,417+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 15031, Page 37177

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

DeedBook 14117, Page 51090Recorded8/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook 13907, Page 31202Recorded5/28/2015