Skip to content

427 Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block3202
Lot1.06
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,860
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
16%
Improvement Value:$241,800
84%
Total Assessment$287,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,656+0.2%
2024$9,639-0.4%
2023$9,679+28.9%
2022$7,510+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$376,000

To:

DeedBook 15075, Page 50829

Property Sale

Sale
$204,900

To:

DeedBook 7109, Page 48274

Property Built

Built

Year Built: 2001