Skip to content

429 Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 30, 1999

Property Information

Block3202
Lot1.07
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,182
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,100
19%
Improvement Value:$196,600
81%
Total Assessment$242,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,140+0.2%
2024$8,126-0.4%
2023$8,160+1.8%
2022$8,012+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,182DeedBook 6615, Page 113