Skip to content

5101 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2015

Property Information

Block3226
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11C

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,002
Acreage9.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,100
49%
Improvement Value:$198,900
51%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,081+0.2%
2024$13,057-0.4%
2023$13,112+1.8%
2022$12,874+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6174, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1980