Skip to content

2b High School DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$248,500
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block3302
Lot1.02
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,326
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,100
24%
Improvement Value:$190,400
76%
Total Assessment$250,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,402+0.2%
2024$8,387-0.4%
2023$8,422+1.8%
2022$8,269+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$248,500

To:

Sq Ft2,326DeedBook 14225, Page 20825

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12245, Page 6688

Property Built

Built

Year Built: 2000