Skip to content

103 Violet DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2014

Owner
---
Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
Oct 20, 2025

Property Information

Block3318
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
25%
Improvement Value:$181,600
75%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,083+0.2%
2024$8,069-0.4%
2023$8,102+1.8%
2022$7,955+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$442,000
Sq Ft1,978DeedBook 15833, Page 45751Recorded12/4/2025

Property Sale

Sale
$442,000

To:

DeedBook 15833, Page 45751

Property Sale

Sale
$281,340

To:

Sq Ft1,978DeedBook 13708, Page 3975

Property Built

Built

Year Built: 2014