Skip to content

144 Snowdrop RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 20, 2023

Property Information

Block3324
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
26%
Improvement Value:$167,300
74%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,610+0.2%
2024$7,597-0.4%
2023$7,628+1.8%
2022$7,490+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 15435, Page 22799

Property Sale

Sale
$225,900

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 13619, Page 41290Recorded7/2/2013

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 12735, Page 4022

Property Built

Built

Year Built: 2006