Skip to content

6 Primrose CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2017

Property Information

Block3324
Lot31
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,500
28%
Improvement Value:$152,000
72%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,094+0.2%
2024$7,081-0.4%
2023$7,111+1.8%
2022$6,982+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$254,040
DeedBook 12618, Page 48556

Property Built

Built

Year Built: 2007