Skip to content

30 Primrose CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Oct 21, 2014

Property Information

Block3324
Lot43
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,700
26%
Improvement Value:$169,900
74%
Total Assessment$229,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,701+0.2%
2024$7,687-0.4%
2023$7,719+1.8%
2022$7,579+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500

To:

Sq Ft2,000DeedBook 13818, Page 59370

Property Sale

Sale
$282,940
DeedBook 12627, Page 52820

Property Built

Built

Year Built: 2006