Skip to content

149 Bluebell DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2015

Last Sale Price
$227,425
Last Sale Date
Jul 13, 2015

Property Information

Block3326
Lot26
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
26%
Improvement Value:$168,900
74%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,407+0.2%
2024$7,393-0.4%
2023$7,425+1.9%
2022$7,286+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$227,425

To:

Sq Ft1,844DeedBook 13934, Page 43094

Property Built

Built

Year Built: 2015