Skip to content

27 Patcong DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block3701
Lot9
QualifierC0027
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
20%
Improvement Value:$100,900
80%
Total Assessment$125,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,223+0.2%
2024$4,215-0.4%
2023$4,233+1.8%
2022$4,156+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft1,366DeedBook 14300, Page 49559

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 14225, Page 20946Recorded4/6/2017

Property Sale

Sale
$175,900
DeedBook 7782, Page 69634

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 6927, Page 73479

Property Built

Built

Year Built: 2000