Skip to content

402 Jonathon CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block3701
Lot9
QualifierC0402
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,390
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
16%
Improvement Value:$135,100
84%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,756+0.2%
2024$4,747-0.4%
2023$4,767+1.8%
2022$4,681+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

To:

DeedBook 15672, Page 46450

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,390DeedBook 14732, Page 4880Recorded1/24/2020

Property Sale

Sale
$85,910

From:

To:

Sq Ft1,390DeedBook 14337, Page 62680Recorded11/16/2017

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,390DeedBook 14132, Page 58099Recorded9/26/2016

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 12372, Page 65355

Property Sale

Sale
$179,500

To:

DeedBook 2004, Page 18374

Property Sale

Sale
$128,948
DeedBook 7526, Page 85724

Property Built

Built

Year Built: 2002