Skip to content

703 Jonathon CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 13, 2023

Property Information

Block3701
Lot9
QualifierC0703
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
18%
Improvement Value:$116,400
82%
Total Assessment$141,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,743+0.2%
2024$4,734-0.4%
2023$4,754+1.8%
2022$4,668+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,366DeedBook 15556, Page 8983

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,366DeedBook 15478, Page 37025Recorded8/22/2023

Property Sale

Sale
$174,900
Sq Ft1,366DeedBook 15064, Page 47361Recorded8/5/2021

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 7717, Page 37790

Property Built

Built

Year Built: 2002