Skip to content

108 Carmel DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$391,361
Last Sale Date
Apr 11, 2007

Property Information

Block3801
Lot30.07
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,502
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
20%
Improvement Value:$229,300
80%
Total Assessment$287,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,636+0.2%
2024$9,619-0.4%
2023$9,659+1.8%
2022$9,484+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$391,361

To:

Sq Ft2,502DeedBook 12595, Page 37829

Property Built

Built

Year Built: 2003