Skip to content

5016 Spruce AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2002

Property Information

Block3803
Lot8.01
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,600
30%
Improvement Value:$155,500
70%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,199+0.2%
2024$7,186-0.4%
2023$7,217+1.9%
2022$7,082+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002