Skip to content

103 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2014

Property Information

Block3901
Lot8.03
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,488
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
24%
Improvement Value:$209,900
76%
Total Assessment$277,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,307+0.2%
2024$9,291-0.4%
2023$9,330+1.8%
2022$9,160+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 13425, Page 27894

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 13189, Page 51863