Skip to content

105 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block3901
Lot8.04
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
28%
Improvement Value:$177,700
72%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,227+0.2%
2024$8,213-0.4%
2023$8,247+1.8%
2022$8,097+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$241,535

From:

To:

DeedBook 14535, Page 63686Recorded12/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018