Skip to content

117 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 28, 2024

Property Information

Block3901
Lot8.10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,917
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
21%
Improvement Value:$253,400
79%
Total Assessment$321,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,740+0.2%
2024$10,720-0.4%
2023$10,765+1.8%
2022$10,570+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 15567, Page 13250

Property Sale

Sale
$410,745

To:

DeedBook 12564, Page 22858

Property Built

Built

Year Built: 2006