Skip to content

119 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2009

Property Information

Block3901
Lot8.11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,917
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,000
21%
Improvement Value:$249,800
79%
Total Assessment$317,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,659+0.2%
2024$10,640-0.4%
2023$10,684+1.8%
2022$10,491+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$394,000
DeedBook 12585, Page 32395

Property Sale

Sale
$364,900
DeedBook 12490, Page 17229

Property Built

Built

Year Built: 2006