Skip to content

3 Misty Lake CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2017

Last Sale Price
$259,370
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block3901
Lot8.13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,800
25%
Improvement Value:$201,400
75%
Total Assessment$269,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,029+0.2%
2024$9,013-0.4%
2023$9,051+1.8%
2022$8,886+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$259,370

To:

Sq Ft2,496DeedBook 14511, Page 55456

Property Sale

SaleMulti
$212,500

From:

To:

DeedBook 14457, Page 36732Recorded7/18/2018

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 2017