Skip to content

153 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2015

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Sep 15, 2017

Property Information

Block3901
Lot8.42
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,100
24%
Improvement Value:$215,000
76%
Total Assessment$284,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,391+0.2%
2024$9,374-0.4%
2023$9,414+1.8%
2022$9,243+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 14314, Page 54794

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 13884, Page 20443Recorded4/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 13189, Page 51864