Skip to content

161 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2024

Property Information

Block3901
Lot8.46
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,534
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,700
21%
Improvement Value:$270,100
79%
Total Assessment$339,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,397+0.2%
2024$11,377-0.4%
2023$11,424+1.8%
2022$11,217+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft3,534DeedBook 13861, Page 8359Recorded2/23/2015

Property Sale

Sale
$286,200

To:

DeedBook 13401, Page 15007

Property Sale

Sale
$490,800
DeedBook 12645, Page 61468

Property Built

Built

Year Built: 2006