Skip to content

183 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Last Sale Price
$289,990
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block3901
Lot8.57
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
25%
Improvement Value:$205,900
75%
Total Assessment$274,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,190+0.2%
2024$9,174-0.4%
2023$9,212+1.8%
2022$9,045+1083.5%
Property History

Property Sale

Sale
$289,990

To:

DeedBook 14777, Page 21287

Property Sale

Sale
$2,550,000

To:

DeedBook 14568, Page 10724